Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ορέστης Ορεστιάδας (Κύπελλο)

Συντάκτης Νewsroom 19 Δεκεμβρίου, 2015 20:19

Α.Ε.Διδυμοτείχου  – Ορέστης Ορεστιάδας (Κύπελλο)

Νίκη-πρόκριση του Ορέστη στο Διδυμότειχο!

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στο Δημοτικό Στάδιο Διδυμοτείχου η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε τον Ορέστη Ορεστιάδας για την  4η φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου .Οι φιλοξενούμενοι παρά το ότι έχασαν πέναλτι  στα πρώτα λεπτά  του αγώνα (ο Τζανετάκος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή  τον Μπαλάκη το εκτέλεσε ο Παρασκευάς απέκρουσε ο Δουλούδης) κατάφεραν  να προηγηθούν όταν μετά από κόρνερ του Μεμούρη ο   Οικονόμου  με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Δεν κατάφεραν  όμως να κρατήσουν το σκορ μέχρι την ανάπαυλα αφού  ο  Γιαννόπουλος επίσης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσιτσκάρη  ισοφάρισε ένα  λεπτό πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου ! Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου  και ειδικότερα στο 47΄ο Σκερλετίδης στην πρώτη του  επαφή με την μπάλα (μπήκε αλλαγή στην θέση του τραυματία Μπαλάκη)  κατάφερε με αριστοτεχνικό  πλασέ  να γράψει το τελικό σκορ του αγώνα καθώς μετά από αυτήν την φάση η Α.Ε.Διδυμοτείχου αν και ήταν καλύτερη κρατώντας πολύ την μπάλα έδειξε αγχωμένη και δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες τις οποίες δημιούργησε κυρίως με τον Γκατσιούδη και τον Δαρβούδη!Τέλος από τον αγώνα δεν έλειψαν οι εντάσεις οι καθυστερήσεις  και τα πολλά νεύρα.Διαιτητής ήταν ο Σημίδης ο οποίος άκουσε πολλά παράπονα από τον πάγκο των γηπεδούχων και την κερκίδα  με βοηθούς τους Τσίκα και Γεωργακούδη.

Λεπτό προς λεπτό:

2΄Ο Τζανετάκος ανατρέπει τον Μπαλάκη μέσα στην περιοχή με τον Σημίδη να καταλογίζει δίχως δεύτερη σκέψη την εσχάτη των ποινών .Ο Παρασκευάς από την βούλα δεν καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με τον Δουλούδη να αποκρούει και με την βοήθεια του δοκαριού και στην συνέχεια της φάσης να μπλοκάρει!

20΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Μεμούρης εκτελεί κόρνερ από αριστερά ο Οικονόμου σηκώνεται στο πρώτο δοκάρι και με  ωραία γυριστή κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

28΄Ωραία εκτέλεση φάουλ του Δοϊνούδη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και δεξιά  βρίσκει τον Πετρόπουλο μέσα σε αυτήν το σουτ του δεύτερου όμως περνάει άουτ.

33΄Ο Γκατσιούδης χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κάθετη του Δαρβούδη βγαίνει στο τετ α τετ με τον Γαβριήλ αλλά  στέλνει με σουτ  την μπάλα άουτ .

44΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση την κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου η Α.Ε.Διδυμοτείχου καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσια ! Ο Τσιτσκάρης εκτελεί το κόρνερ από αριστερά με  τον συνήθη ύποπτο Γιαννόπουλο να  σηκώνεται αφύλακτος περίπου στο πέναλτι  και με καρφωτή κεφαλιά να σκοράρει !

47΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 Στην πρώτη επαφή  του με την μπάλα ο Σκερλετίδης που μπήκε δύο λεπτά πριν αλλαγή στην θέση του τραυματία Μπαλάκη φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Α.Ε.Δ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μεμούρη και σαν σε προπόνηση με  μαγικό πλασέ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του!

60΄Κεφαλιά του Δαρβούδη μέσα από την μικρή περιοχή περνάει άουτ!

67΄Κόρνερ εκτελεί ο Τσιτσκάρης από αριστερά ο Γκατσιούδης κάνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει και πάλι άουτ!

69΄Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία χάνεται για την Α.Ε.Διδυμοτείχου όταν ο Γαβριήλ δεν βγαίνει να “καθαρίσει” την μπάλα με αποτέλεσμα να γίνονται κάποιες κόντρες σε απόσταση αναπνοής από την γραμμή της εστίας του αλλά τελικά κανείς παίκτης της Α.Ε.Δ. να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

76΄Δυνατό σουτ του Δαρβούδη από καλή θέση δεξιά μέσα στην περιοχή , πολύ άστοχο δεν απειλεί την εστία του Ορέστη.

85΄Σέντρα του Πρικάκη από αριστερά ο Δαρβούδης παίρνει μέσα στην μεγάλη περιοχή την κεφαλιά η μπάλα όμως και πάλι περνάει άουτ.

Τελικό Σκορ :Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ορέστης Ορεστιάδας 1-2 .Στην επόμενη φάση προκρίνεται ο Ορέστης Ορεστιάδας!

Συνθέσεις:

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Χρήστος Μαυράκης): Δουλούδης, Τσιτσκάρης, Κοτζά, Τερτσούδης (55΄Πρικάκης), Τζανετάκος, Πετρόπουλος Σ, Δοϊνούδης (60΄Παπούδης), Γκατσιούδης (73΄Κούρτ), Δαρβούδης, Γιαννόπουλος, Θεμελάκης.

Ορέστης Ορεστιάδας(Γιώργος Αραμπατζής): Γαβριήλ, Στεφανίδης, Ζαχαρνούδης, Πετρόπουλος Χ, Οικονόμου, Βουδούρης, Αλεξακούδης, Παρασκευάς, Ελευθεριάδης (80΄Μπακιρτζής), Μεμούρης, Μπαλάκης (45΄Σκερλετίδης)