9×9 για την Α.Ε.Διδυμοτείχου που νίκησε και τον Ορέστη!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 8 Δεκεμβρίου, 2019 21:24

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο πλαίσιο της 1οης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας “Super Market Arista Ναλιτζή” της ΕΠΣ Έβρου τον Ορέστη Ορεστιάδας στο “el clasico” του Βόρειου Έβρου! Οι καιρικές συνθήκες ήταν εξαιρετικές με ηλιοφάνεια και 13 βαθμούς κελσίου κατά την έναρξη του παιχνιδιού! Τα σπουδαία έγιναν στο πρώτο ημίχρονο όπου οι πράσινοι του Μαυράκη με δύο εκτελέσεις πέναλτι (Γιαννόπουλος , Παντελίδης) πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορέστης ρίσκαρε για να μειώσει στο σκορ με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ανοίξει και οι δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες χωρίς όμως κάποια από τις δύο να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος!

Λεπτό προς Λεπτό:
2′ Σουτ του Γιαννόπουλου από διαγώνια θέση αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ ο Γαλλής. Το εκτελεί ο Ιντζές από αριστερά με τον Παπούδη να πιάνει την κεφαλιά σε ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ!
4′ Ο Πετρόπουλος βρίσκει με την μία μετά από κακό διώξιμο της άμυνας των γηπεδούχων των Μπακογιάννη αμαρκάριστο αυτός  κοντά στην μικρή περιοχή κάνει με την μία το πλασέ αλλά η μπάλα πηγαίνει στην αγκαλιά του Δουλούδη που μπλοκάρει με ασφάλεια.
12′ Εκτέλεση φάουλ του Τσομπανούδη από μακριά διώχνει η άμυνα των γηπεδούχων ο Φούσκας στο “ριμπάουντ” κάνει με δύναμη το σουτ στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ!
14΄Ο Ιντζές εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή με τον Γιαννόπουλο να πιάνει την κεφαλιά για τον Θάνο που κάνει το σουτ από διαγώνια αριστερά θέση μέσα στην περιοχή στέλνοντας της μπάλα άουτ!
15′ Κάθετη του Παπούδη για τον Ιντζέ βγαίνει γρήγορα και προλαβαίνει ο Γαλλής!
20′  Φάση διαρκείας για την Α.Ε.Διδυμοτείχου στα καρέ του Ορέστη η μπάλα καταλήγει στον Ιντζέ ο οποίος μέσα από την περιοχή πλασάρει άουτ!
35′ Ο Ιντζές στρώνει για τον Γκαϊδατζή αυτός κάνει το  διαγώνιο σουτ από δεξιά με δύναμη η μπάλα όμως περνάει λίγο άουτ.
36′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Θάνος εκτελεί κόρνερ από αριστερά με πάσα για τον Αλεξακίδη αυτός σπάει ωραία στην γραμμή της μεγάλης περιοχής για τον Παπούδη που με φόρα κάνει το σουτ η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σ. Πετρόπουλου με τον Στρατούδη να καταλογίζει σωστά την εσχάτη των ποινών , τον Γιαννόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί ανοίγοντας το σκορ!
40′ Ο Γιαννόπουλος κάνει ωραία κούρσα με την μπάλα από αριστερά και το σουτ αποκρούει με τα πόδια ο Γαλλής!
45+1 ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Χριστακίεφ ανατρέπει τον Γιαννόπουλο από δεξιά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής με τον Στρατούδη να δίνει στην αρχή φάουλ αλλά μετά από υπόδειξη του δεύτερου βοηθού Γεωργακούδη (που ήταν σε καλύτερη θέση) να δίνει τελικά σωστά πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων! Το εκτελεί ο Παντελίδης σκοράροντας!
Ημίχρονο
48′ Σουτ του Φούσκα από μακρινή θέση περνάει άουτ.
50′ Ωραία σέντρα του Ιντζέ από αριστερά διώχνει σε κόρνερ με κεφαλιά προ του Μπετζέκα ο Χριστακίεφ.
53′ Κόρνερ του Παντελίδη ο Λέκκος βρίσκει στο πρώτο δοκάρι με το κεφάλι η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι στον Μπετζέκα που εξ επαφής αλλά υπό πίεση πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ!
56΄Ο Δουλούδης βγαίνει προ του Δαρβούδη και αποκρούει με τα πόδια την μπάλα μέσα στην περιοχή , ζητάει πέναλτι ο πάγκος του Ορέστη παίζεται λέει σωστά ο Στρατούδης!
60΄Κόρνερ του Τσομπανούδη από αριστερά αποκρούει η άμυνα της Α.Ε.Δ. η μπάλα πάει στον Φούσκα που βρίσκει ωραία τον Χριστακίεφ κοντά στην μικρή περιοχή αυτός πιάνει αφύλακτος της κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα μόλις άουτ!
81′ Ο Θέμελης από αριστερά βρίσκει ωραία την κίνηση του Γκαιδατζή αυτός κάνει το σουτ στο τετ α τετ αποκρούει ο Γαλλής , διώχνει ο Θεμελής, η μπάλα πάει στον Παπουδή που σουτάρει αλλά στέλνει την μπάλα άουτ!
83΄Ωραία κούρσα του Θέμελη από δεξιά βγάζει και την σέντρα ο  Παπούδης  στο πρώτο δοκάρι κάνει το σουτ αλλά ο Κοτζά βάζει την κόντρα βοηθώντας τον Γαλλή να μπλοκάρει.
85΄Σουτ του Παντελίδη μετά από ατομική ενέργεια περνάει πάνω από τα δοκάρια άουτ.
87΄Σουτ του Νάκου μέσα από την περιοχή περνάει άουτ.
89΄Ο Θέμελης κλέβει την μπάλα και σουτάρει με δύναμη η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και περνάει άουτ!

Το στραγάλι: Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα κύλησε το παιχνίδι για τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Στρατούδη και τον πρώτο βοηθό  Κωνσταντάκη, παράπονα από τον πάγκο του Ορέστη άκουσε Γεωργακούδης για κάποια Off Side που υπέδειξε , από την θέση που παρακολουθούσαμε το παιχνίδι δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη, πάντως στην απόφαση που πήρε ο ίδιος βοηθός για το δεύτερο πέναλτι ήταν σωστός με την ανατροπή του Γιαννόπουλου από τον Χριστακίεφ να γίνεται όντως εντός της μεγάλης περιοχής!

MVP: Ο αρχηγός των πρασίνων Χρήστος Γιαννόπουλος ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι και κέρδισε το δεύτερο κρίνοντας το αποτέλεσμα του ντέρμπι υπέρ της ομάδας του, επίσης όπως πάντα ήταν μόνιμος κίνδυνος και ταλαιπώρησε πολύ τους αντίπαλους αμυντικούς , του αξίζει ο τίτλος του MVP του παιχνιδιού !

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ορέστης Ορεστιάδας 2-0