Στερεύουν οι ελπίδες παραμονής για τον Α.Ο.Ορεστιάδας που έχασε στην Χαλκίδα !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 4 Φεβρουαρίου, 2017 20:28

Δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από τον αγώνα στην Χαλκίδα ο Α.Ο.Ορεστιάδας και πλέον βλέπει τις ελπίδες του για παραμονή να λιγοστεύουν   !

Ακόμα μια αγωνιστική δεν κατάφερε να κερδίσει ο Α.Ο.Ορεστιάδας ο οποίος ηττήθηκε από τον Ηρακλή Χαλκίδας (για δεύτερη φορά φέτος) με σκορ 3-0 ! Οι πράσινοι του Σταματόπουλου κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο σετ αφού στα επόμενα δύο έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση δίνοντας στον Ηρακλή την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο που από την μία ισχυροποιεί την θέση της ομάδας στην Volley League και από την άλλη βυθίζει ακόμα περισσότερο τους φιλοξενούμενους! Από τους πράσινους ο μόνος παίκτης που διασώθηκε ήταν ο  πασαδόρος της ομάδας Λέσκοφ με 6 πόντους από τους οποίους οι τρεις με άσσους  ενώ ο  νεοαποκτηθείς διαγώνιος Νας δεν έδειξε έτοιμος να αντεπεξέλθει στις συνθήκες του αγώνα !  Από τον Ηρακλή  Χαλκίδας εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο  πασαδόρος  Μπερτασόνι με τους Τάπια (18 πόντους) και  Κολτσιάκη     να τελειώνουν τις μπάλες που έπρεπε και τους Ντίνα και Κλότσκο να παίρνους κάποιους σημαντικούς πόντους !

Λεπτό προς λεπτό:
1ο Σετ: Το παιχνίδι ξεκίνησε με άσσο του νεοαποκτηθέντα Νας , ο  Α.Ο.Ο  να πηγαίνει στο πρώτο τεχνικό time out μπροστά με 7-8  και  με σερί 1-3 έκανε  το 8-11 αναγκάζοντας  τον Γκολίτση να πάρει time out ,ι μετά από αυτό ο Ηρακλής Χαλκίδας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και μάλιστα να προηγηθε με δικό του σερί 4-0 για το  12-11 με τον Σταματόπουλο αυτή την φορά να καλεί time out όμως  η κακή υποδοχή της ομάδας του στην συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή Χαλκίδας να πάει στο 2ο τεχνικό time out με προβάδισμα δύο πόντων 16-14.Η άουτ επίθεση του Νας έφερε το σκορ σε 20-17 με  τον  Σταματόπουλο να παίρνει και πάλι  time out.Το μπλόκ του Αντιφάκου κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 22-20 βάζοντας την Ορεστιάδας ξανά στη διεκδίκηση του σετ με τον Γκολίτση να καλεί με την σειρά του time out . Μετά από αυτό η άστοχη επίθεση του Λουκούμι έστειλε την Χαλκίδα στο σετ ball και τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το 1ο σετ με 25-22 μετά το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Τάπια από τον Λέσκοφ.
2ο Σετ: Ο Ηρακλής  με τον Κλόσκο στο σερβίς έκανε γρήγορα ένα σερί 3-0 ενώ ο πρώτος χρόνος του Κανέλου με τον Μπερτασόνι  έκανε το 4-1. με το 5-2 να τον κάνει και πάλι  ο Κλοσκο με ωραία επίθεση πίσω από τα 3 μέτρα .Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό time out  του δεύτερου σετ  με 8-4 ύστερα από την κακή υποδοχή του Λουκούμι στο σέρβις του Ντίνα. Ενώ το σέρβις του Μπερτασόνι μπέρδεψε  το Καρασαββίδη και έκανε το 10-5   αναγκάζοντας τον Σταματόπουλο να πάρει time out βλέποντας την ομάδα του να μείνει πίσω στο σκορ με νωρίς.Μετά όμως από αυτό οι πράσινοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Σταματόπουλο να παίρνει και το άλλο time out που δικαιούνταν πολύ γρήγορα  για να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων κάτι που δεν κατάφερε . Μετά από το δεύτερο time out η Ορεστιάδα μείωσε πρόσκαιρα σε 14-9  με την είσοδο του Ιωαννίδη στο σέρβις και τον Νας να τελειώνει ωραία κόντρα-επίθεση αλλά στο δεύτερο  τεχνικό time out  ο Ηρακλη Χαλκίδας κράτησε την διαφορά ελέγχοντας το παιχνίδι 16-9 .Μετά από αυτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 18-13 με άσσο του Λέσκοφ ο οποίος κατά διαστήματα πάλευε μόνος του με την αντίπαλη ομάδα! Το έγινε 21-16 με το καρφί του Τάπια να περνάει άουτ με τον Γκολίτση να παίρνει   time out για να σχεδιάσει τις τελευταίες επιθέσεις του σετ ! Το Αουτ σέρβις του Νας έφερε τους γηπεδούχους στο set ball  και παρότι δεν το εκμεταλλεύτηκαν με την πρώτη  ,το άουτ σέρβις του Μορέλος έκανε το 25-19 στο σετ και το 2-0 στο παιχνίδι  δίνοντας τον πρώτο βαθμό του παιχνιδιού στους γηπεδούχους και μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ.
3ο Σετ: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πηγαίνοντας πόντο,  με τον Ηρακλή να έχει μικρό προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό time out με 8-6.Μετά το τεχνικό time out οι γηπεδούχοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα για το 10-6 με  τον Μπερτασόνι στο σέρβις και με μεγάλη αυτοπεποίθηση κόντρα στους απογοητευμένους πράσινους .Ενώ το άστοχο καρφί του Νας έφτασε την διαφορά στους έξι  12-6 με τον Σταματόπουλο να ζητάει  time out. Αυτό δεν άλλαξε κάτι με τον  Ηρακλή να κρατάει  κράτησε  διαφορά μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out με 16-11 ύστερα από τον ωραίο “πρώτο-χρόνο” από Μπερτασόνι και Ντίνα. Ενώ το 19-11 από την άουτ επίθεση του Μορέλος με τον Α.Ο.Ορεστιάδας να μην δείχνει ικανός να αντιδράσει και μόνο τον Λέσκοφ να είναι ακόμη στο παιχνίδι  με τον Μολδαβό να κάνει το 20-14 με άσσο  αλλά λίγο μετά ο  Μορέλος έστειλε την μπάλα άουτ  με  το  σκορ να γίνεται 22-14 Το 23-16 έγινε και πάλι από λάθος του Α.Ο.Ο και συγκεκριμένα  το άουτ σέρβις του Λουκούμι . Ενώ ο άσσος του εξαιρετικού  Μπερτασόνι έφερε το παιχνίδι στο σετ μπολ με 24-15 και μετά από λίγο η γρήγορη επίθεση των γηπεδούχων  τους έδωσε τον πόντο της νίκης με το τελικό σκορ του σετ να  είναι  25-16.
Έτσι η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πήρε μια πραγματικά μεγάλη νίκη που την βάζει σε  πλεονεκτική θέση  έναντι των υπολοίπων ουραγών  και συνάμα απομακρύνει τον Α.Ο.Ορεστιάδας από τα play out. Βέβαια μαθηματικά  η ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου έχει ακόμα κάποιες ελπίδες με τον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην Κύζικο Νέας Περάμου να είναι ένας αγώνας που πρέπει οι πράσινοι να κερδίσουν πάση θυσία !

Διαιτητές: Θέμελης – Παπαδογούλας

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-16

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-16) σε 84΄

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/11 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 18% άριστες), Ρενάν 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κλότσκο 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ -42% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 10% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Αδαμόπουλος, Γαλιώτος, Τόρες

Α.Ο.Ορεστιάδας (Σταματόπουλος): Νας 9 (9/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (2/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μορέλος 3 (3/10 επ, 58% υπ – 32% άριστες), Λουκούμι 13 (12/28 επιθέσεις, 1 άσσος, 39% υπ 11% άριστες), Πεντίδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ – 48% άριστες), Στοϊλούδης, Ιωαννίδης