Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Α.Ο.Ορεστιάδας στην Μίκρα !

Συντάκτης Νewsroom 22 Οκτωβρίου, 2016 20:01

Η πρεμιέρα της Volleyleague για τον Α.Ο.Ορεστιάδας έγινε στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Ηρακλή στο κλειστό της Μίκρας , οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καταφέρνοντας να πάρουν το καθαρό τρίποντο !

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Ριζόπουλος (είχε 10 πόντους ) ο οποίος τα δύο προηγούμενα χρόνια αγωνιζόταν στον Α.Ο.Ο και πέρσι μάλιστα ήταν και ο αρχηγός της ομάδας ! Ο Καλαντάντζε ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε αγωνιστικά με 32 πόντους (!!!) από τους οποίους 5 ήταν άσσοι , συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις με κεκτημένη ταχύτητα από τους αγώνας του League Cup ! Αγωνίσθηκε “απευθείας από το αεροδρόμιο” ο Ρεϊνάλντο Γκρίν  Ρότζερς  αφήνοντας θετικά συμπεράσματα με την απόδοση του πήρε 12 πόντους την ώρα που ο Μορέλος ήταν  ο πρώτος σκόρερ της Ορεστιάδας με 13 και ο Λουκούμι πρόσθεσε ακόμα  11   ! Στα  δύο πρώτα  σετ ο Ηρακλής κυριάρχησε με τον Α.Ο.Ορεστιάδας να αντιδρά στο τρίτο  αλλά να μην παίρνει κάτι από το παιχνίδι μιας και οι γηπεδούχοι πήραν με ευκολία το τέταρτο  και συνάμα την καθαρή νίκη  !

1ο Σετ: Το αρχικό 4-4 έγινε γρήγορα 8-4 με ένα σερί του Ηρακλή αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η Ορεστιάδα μείωσε  την διαφορά στον πόντο  10-9   με τους μπλε να παίρνουν εκ νέου σημαντική  διαφορά μέχρι το επόμενο τεχνικό τάιμ άουτ  16-10.Το οποίο έδωσε τον αέρα στους Θεσσαλονικείς για την κατάκτηση του σετ με 25 -19 με τον Καλαντάτζε να είναι πολύ καλός !

2o Σετ: Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής μπήκε όπως και το πρώτο  ποιο δυνατά από την Ορεστιάδα  με το σκορ στην αρχή να γίνεται από 4-2 σε 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ , από εκεί και έπειτα η διαφορά  ξέφυγε και πάλι με τους παίκτες του Ηρακλή να αποκτούν αυτοπεποίθηση  που βγήκε στο παρκέ της Μίκρας  φθάνοντας εύκολα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με double score 16-8 κατακτώντας τελικά   το σετ με χαρακτηριστική ευκολία  με το  τελικό σκορ στο  25-11  με τους πράσινους να δείχνουν χαμένοι !

3ο Σετ: Εντελώς διαφορετικό ξεκίνημα είχε το τρίτο σετ με την Ορεστιάδα  να πυροβολεί από την γραμμή του σερβίς παίρνοντας 3  άσσους αλλάζοντας το ψυχολογικό μομέντουμ  και με το τελείωμα του Ρεϊνάλντο  πήγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι  μπροστά  στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ με 3-8 . Οι πράσινοι συνέχισαν  να κρατάνε  την διαφορά 7-13 με τον Μορέλος και να την μεγαλώνουν με μπλοκ του Αναστασιάδη  και δύο πόντους του Ρεϊνάλντο  με άσσο και επίθεση για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 7-16 στην επιστροφή ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει με τον Ριζόπουλο να κάνει το 11 -19 χωρίς όμως να το καταφέρει μέχρι που  το μπλοκ του Πεντίδη στον Γάτση έκανε το 12-21. Επιμένοντας  οι μπλε κατάφεραν να κάνουν το σκορ 16-21 με μπλοκ του Κιόση και 18-21 με άσσο του Γιάτση ενώ η επίθεση του Καλαντάτζε 19-21 τον έβαλε για τα καλά στην διεκδίκηση του σετ   αναγκάζοντας τον Μέρτεν να πάρει τάιμ αουτ καταφέρνοντας να ξυπνήσει τους παίκτες του για  το 21-23  από τον Ρεϊνάλντο  και  την επίθεση του  Καραμπαλί να στέλνει τις ομάδες στο set ball με  τον Λουκούμι να τελειώνει το σετ με 23-25 !

4ο Σετ: Στο τέταρτο σετ ο  Ηρακλής ξεκίνησε και πάλι σοβαρά κάνοντας το 4-1 με τον Καλαντάτζε που έγινε 6-2 με το άουτ σέρβις του Πεντίδη , ενώ στο τεχνικό τάιμ άουτ οι μπλε πήγαν με προβάδισμα πέντε πόντων 8-3, στην επιστροφή ο Μορέλος έκανε το 8-4 με τον Πέντσεφ  σε πρώτο χρόνο να κάνει το 10-5 στο 11-5  ο Μέρτεν πήρε  τάιμ άουτ αλλά  το σκορ έγινε 14-7 , οι πράσινοι μείωσαν λίγο με τον Λουκούμι  15-9 του οποίου όμως το άουτ σερβίς έφερε και πάλι λίγο αργότερα και πάλι την διαφορά στους επτά πόντους  16-9 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ  , ο Κοπρίβιτσα τέλειωσε τις ελπίδες των πρασίνων στο παιχνίδι κάνοντας το σκορ 19-10 !Ο άσσος του Ράπτη έκανε το 19-13 αλλά οι πράσινοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά  με τον Καλαντάτζε να κάνει το 21-14 και το 23-15 με το σετ να τελειώνει με 25-15.

Ηρακλής Πετοσφαίριση – Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15) σε 91΄