Τέλος στις ελπίδες για πρόκριση της Εθνικής στα τελικά του Ευρωβόλει

Συντάκτης Νewsroom 9 Ιουνίου, 2013 00:00

Η Εθνική έδειξε το πραγματικό πρόσωπο της στο Κορτράικ, κέρδισε 3-2 το Βέλγιο με παλληκαρήσια εμφάνιση, αλλά η ήττα 3-0 στην Ορεστιάδα αποδείχθηκε βαρεία, αφού χρειάστηκε και το χρυσό σετ, όπου απωλέσθηκε η αυτοσυγκέντρωση και ο ρυθμός των παικτών από ένα λάθος του διαιτητή, χάσαμε 15-12 και μαζί την πρόκριση στα τελικά του Ευρωβόλει.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε διαφορετική εικόνα σε μια εβδομάδα, ο Τζούριτς μεταμορφώθηκε, ήταν θηρίο, ο Φράγκος και ο Κοκκινάκης έβγαζαν φωτιές, αλλά το ματς γύρισε κατά το ήμισυ. Η νίκη ήρθε, αλλά στο χρυσό σετ, ένα σερβίς του Βεράνεμαν στο 3-3, αμφισβητήθηκε έντονα από τους παίκτες, ο Άγγλος διαιτητής έδωσε άσο και το σκορ ξέφυγε στο 8-4. Η Εθνική έκανε και δεύτερο καμ μπακ, μείωσε σε 10-9 με άσο του Προύσαλη, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ελληνικού βόλει.

Στο ται μπρεικ ο Τζούριτς πήρε την ομάδα στις πλάτες του και δικές του επιθέσεις έγινε το 11-12, 11-13 και 13-15.

Κρίμα για την ελληνική ομάδα που ουσιαστικά έχασε την πρόκριση στην Ορεστιάδα, αφού αν κέρδιζε στην Θράκη , θα της αρκούσε μια απλή νίκη για το ραντεβού της Δανίας. Όλα πήγαν καλά στον κανονικό αγώνα, αλλά στο χρυσό σετ αν και στα πρόσωπα των παικτών μας ήταν αποτυπωμένη η αυτοπεποίθηση, χάθηκαν τα πάντα σε μια φάση, σε ένα σερβίς, σε ένα λάθος του διαιτητή.

Η Εθνική πρέπει να συνεχίσει να δουλεύει, η καλοκαιρινή ραστώνη, δεν πρέπει να βρει τους διεθνείς στην παραλία, αλλά στα γήπεδα για να επανέλθουν πιο δυνατοί στα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος και να δώσουν βροντερό παρών στο Ευρωβόλει του 2015!

Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Σαλαντάι (Γαλλία)

Τα σετ: 2-3 (25-19, 21-25, 25-18, 21-25, 13-25, Χρυσό σετ: 15-12) σε 145`. Πόντοι: 120-114

*Οι πόντοι του Βελγίου προήλθαν: 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 6 άσοι, 35 λάθη του αντιπάλου και της Ελλάδας από: 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 8 άσοι και 27 λάθη του αντιπάλου

ΒΕΛΓΙΟ (Μπάιενς): Βαν Ντεν Ντρίες 17, Βερχάνεμαν 9, Ντερό 15, Ντεπέστελε 1, Βέρχες 8, Βαν ντε Βόρντε 8, / Ντεγιονκερί (λ 57%), Κλίνκεμπεργκ 1, Βερσούρεν 15, Τούρλινκχ 9, Κούλμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Φράγκος 24, Κοκκινάκης 9, Τζούριτς 24, Πετρέας 9, Σμαραγδής 7, Προύσαλης 2 / Παπαδημητρίου (λ), Στεφάνου (λ. 65%), Κουμεντάκης 1, Φιλίποφ

Πηγή: volleynews.gr