ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΔΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΞΙΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Συντάκτης Νewsroom 21 Μαΐου, 2013 14:16

Άξιος εκπρόσωπος της Β.Ελλάδας αποδείχθηκε ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης στα τελικά μπαράζ ανδρών για άνοδο στην Α2 εθνική κατηγορία που έγιναν στην Αθήνα.O Εθνικός αφού πρώτα αναδείχθηκε πρωταθλητής Θράκης ύστερα από αμφίρροπους αγώνες με τον Φάρο Αλεξανδρούπολης σ’ένα αρκετά ενδιαφέρος πρωτάθλημα, συμμετείχαν εκτός του Εθνικού και του Φάρου οι ομάδες του Ατρόμητου Άβαντα,των Πετεινών Κομοτηνής και του Σπάρτακου Άνθειας.To “τρένο” του Εθνικού όμως δεν σταμάτησε ούτε στη Θεσ/νικη στα προμπαράζ,όπου συμμετείχαν οι έξι πρωταθλήτριες ομάδες των ομίλων της Βόρειας Ελλάδος.(Εθνικός,Καβάλα,Αίας Ευόσμου,Πέρα Θεσ/νικης,Βέροια,Βόλος.)Εκεί οι αθλητές του Εθνικού Ανδρέας Νικολακάκης,Γιάννης Κιλκισλής, και Γιάννης Ακούδης έκαναν φανταστικές εμφανίσεις,δεν αμφισβητήθηκαν σε κανένα σημείο των αγώνων και τερμάτισαν αήττητοι στην 1η θέση κερδίζοντας στον ημιτελικό 4-0 τον Αίαντα και στον τελικό 4-1 την Βέροια.Η αξιόλογη ομάδα της Βέροιας ακολούθησε τον Εθνικό στην Αθήνα στα τελικά μπαράζ.Στην Αθήνα  οι αγώνες ήταν πολύ δύσκολοι για τους αθλητές του Εθνικού.Εκεί υπήρχε μια ομάδα
“χτισμένη”,όχι μόνο για την Α2 αλλά ακόμη και για την Α1. Ήταν ο Ίφυτος Πάτρας με τους Σγουρομάλη,Τσεγγενέ,Πετρή,Μπιθέλη,και Γιώτη. Στην τρελή πορεία τους για την κορυφή έχασαν μόνο απο τον Εθνικό με 4-3!. Μια ήττα που δεν στέρησε απο τον Ίφυτο την πρώτη θέση,αλλά έκανε αίσθηση στο χώρο του αθλήματος η συγκλονιστική παρουσία του Νικολακάκη,Κιλκισλή και Ακούδη. Τον Ίφυτο Πάτρας στην Α2 ακολούθησε ο Άρης Νίκαιας,ενώ στην 3η θέση έμεινε η Αθηνά Μαγκουφάνας.
Αναλυτικά ο αγώνας Εθνικού-Ιφιτου 4-3.
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ-ΜΠΙΘΕΛΗΣ 3-2(11-8,9-11,9-11,11-8,11-9)
ΑΚΟΥΔΗΣ-ΤΣΕΓΓΕΝΕΣ 0-3(8-11,5-11,9-11)
ΚΙΛΚΙΣΛΗΣ-ΓΙΩΤΗΣ 3-1(8-11,11-4,11-8,12-10)
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ/ΚΙΛΚΙΣΛΗΣ-ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΛΗΣ/ΤΣΕΓΓΕΝΕΣ 0-3 (8-11,10-12,7-11)
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ-ΤΣΕΓΓΕΝΕΣ 0-3 (09-11,08-11,08-11)
ΚΙΛΚΙΣΛΗΣ-ΜΠΙΘΈΛΗΣ 3-2 (11-8,11-9,10-12,11-13,11-7)
ΑΚΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΤΗΣ 3-2 (11-6,11-7,9-11,10-12,11-9)