Η Εθνική ηττήθηκε με 3-0 από το Βέλγιο στην Ορεστιάδα

Συντάκτης Νewsroom 1 Ιουνίου, 2013 21:20

Το Βέλγιο απέκτησε το προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Βόλεϊ 2013 καθώς κέρδισε με 3-0 την Ελλάδα στην Ορεστιάδα στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα μπαράζ πρόκρισης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δυστυχώς βρέθηκε σε πολύ άσχημη βραδιά και μόνο στο πρώτο σετ στάθηκε ανταγωνιστικά απέναντι στους Βέλγους, αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν.

Αρχικά όταν με τα σερβίς του Σμαραγδή μετέτρεψε το 17-21 σε 20-21, αλλά στην επόμενη φάση ο Τζούριτς έχασε την κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει το σκορ.

Κατόπιν στο 21-23 ο Κοκκινάκης (πήρε τη θέση του Χριστοφιδέλη που αποχώρησε με ενοχλήσεις στον ώμο) δέχθηκε το μπλοκ σε νέα κόντρα επίθεση (μετά από κακή υποδοχή των Βέλγων) κι έτσι αντί για το 22-23 οι αντίπαλοι μας έφτασαν στο 21-24 και στο σετ μπολ.

Στα επόμενα δύο σετ η ομάδα του Ντόμινικ Μπάγενς κυριάρχησε πιο εύκολα. Πιέζοντας στο σερβίς, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της Εθνικής που δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Κι όσο κι αν οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση (48% εμείς, 62% οι Βέλγοι) όπου οι αντίπαλοι μας έκαναν ένα μόλις λάθος (έναντι 9), ενώ τελείωσαν συνολικά το ματς με μόλις 6 λάθη (έναντι 19).

Η ρεβάνς θα δοθεί την ερχόμενη εβδομάδα (Σάββατο 8 Ιουνίου, 21.30, ΕΤ1) στο Κόρτραικ και η Εθνική μας για να προκριθεί πρέπει να κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ και κατόπιν να επικρατήσει και στο ‘χρυσό σετ’.

Τα σετ: 21-25, 14-25, 19-25
Ελλάδας (Λεώνης): Χριστοφιδέλης 1 (1/3 επ.), Τζούριτς 13 (12/32 επ., 1 άσο), Πετρέας 13 (9/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 9 (9/19 επ., 61% υπ. – 43% άριστες), Στεφάνου –λ (71% υπ. – 42% άριστες) / Παπαδημητρίου –λ, Κοκκινάκης 4 (4/12 επ., 63% υπ. – 32% άριστες), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Φιλίποφ

Βέλγιο (Μπάγενς):Βαν Ντεν Ντρις 13 (13/21 επ.), Ντερόο 13 (9/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες), Ντεπέστελε 4 (3 μπλοκ), Βέρχις 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόορντε 9 (5/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βερχάνεμαν 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 47% άριστες), Ντεγιόνκερε –λ (53% υπ. – 33% άριστες)