Ελπίδα Αμπελοκήπων – Α.Ο.Ορεστιάδας (1-3)

Συντάκτης Νewsroom 23 Φεβρουαρίου, 2013 20:32

Σε ένα δυνατό και όμορφο παιχνίδι στους Αμπελόκηπους η Ελπίδα εκμεταλλευόμενη τις ελλείψεις της Ορεστιάδας πίεσε και έχασε τελικά από την δυνατότερη Ορεστιάδα με 1-3 σετ.

Με το παιχνίδι να ξεκινά σφιχτά και για της δυο ομάδες στο πρώτο σετ και με τις δεδομένες απουσίες των Βλασακίδη, Κωνσταντινίδη και Καρδαμανίδη οι πράσινοι ξεκίνησαν νωθρά για να ανεβάσουν ρυθμούς στην πορεία και να κάνουν το 9-14 και να θέσουν δύσκολα στην ομάδα του Κ. Κυλίτση. Στη συνέχεια βελτιώνοντας την υποδοχή τους οι παίκτες του Παναγιώτη Τσιακμάκη έφτασαν το σκορ στο 14-18  για να έρθει ένα ξέσπασμα της Ελπίδας και να διαμορφωθεί το 21-21 για τις δύο ομάδες όπου εκεί οι πράσινοι κρίθηκαν πιο έμπειροι και πήραν το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά κάνοντας το 6-4 απέναντι στην ομάδα της Ορεστιάδας που δεν μπορούσε εύκολα να βρεθεί στο γήπεδο καθώς λόγο των ελλείψεων τα πολλά νέα πρόσωπα της εξάδας δεν επέτρεπαν εύκολα τους αυτοματισμούς, για να γίνει το 9-6 για την Ελπίδα. Στην πορεία με πολύ καλό μπλοκ κυρίως από τους Γραμματικόπουλο και Κουλαξίδη έγινε το 13-12 και το 15-15 στη συνέχεια και να έρθει για πρώτη φορά στο δεύτερο ματς το προβάδισμα για τους πράσινους και το 17-20. Το οποίο και κατάφεραν να χάσουν για το τελικό 27-25.

Στο τρίτο σετ εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν οι παίκτες του Παναγιώτη Τσιακμάκη με 0-5 και με 3-7 στη συνέχεια. Συνεχίζοντας την καλή απόδοση η Ορεστιάδα έφερε το σκορ στο 8-15 και στο 16-22 στη συνέχεια, για να έρθει το τελικό 18-25 και το 1-2 σετ για την Ορεστιάδα.

Στο τέταρτο σετ οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο τερέν και ευτύχησαν να προηγηθούν με 2-5 για να έρθουν οι γηπεδούχοι και να κάνουν το 7-7, και στη συνέχεια να πάρουν και πάλι κεφάλι για το 8-10 και 14-19 για να έρθει στο τέλος το 18-25 και να γίνει το τελικό 1-3 σετ για τους φιλοξενούμενους

Αξίζει να σημειωθεί η μεγάλη προσέλευση των φιλάθλων του ΑΟΟ στο κλειστό των Αμπελοκήπων που έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη με τα συνθήματα τους.

Ελπίς(Κυλίτσης):Γαβριήλ, Καλαϊτζής, Βασιλειάδης, Σαχπατζίδης, Γκουγκούρας, Τσίκρας

Α.Ο.Ορεστιάδας(Τσιακμάκης): Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Αρχοντίδης, Κουλαξίδης, Καψαλιάρης, Χουσίδης(Λ)

Ελπίδα Αμπελοκήπων – Α.Ο.Ορεστιάδας 1-3 (23-25, 27-25, 18-25, 18-25)

Στο περιθώριο της αναμέτρησης μεταξύ Ελπίδας Αμπελοκήπων και Αθλητικού ομίλου Ορεστιάδας οι διοίκηση την Θεσσαλονικιώτικης ομάδας αλλά και ο δήμος Αμπελοκήπων βράβευσαν δύο παίκτες που αποτελούν συνώνυμο του Αθλητικού ομίλου αλλά και του Ελληνικού βόλλευ και αυτοί δεν ήταν άλλοι από τους Στέλιο Κεμανετζή και Ηλία Γραμματικόπουλο.