Άνετα η Ορεστιάδα τον Άρη !

Συντάκτης Νewsroom 13 Φεβρουαρίου, 2016 23:20

Έκανε το καθήκον του ο Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” κόντρα στον Άρη!

Η δύναμη του “Νίκος Σαμαράς” μίλησε και στο σημερινό παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague .Η Ορεστιάδα ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει μια ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας καθαρή  νίκη κόντρα στον Άρη ο οποίος δεν μπήκε στο παιχνίδι ποτέ ήταν κακός στην υποδοχή και έβγαλε πολλά νεύρα στο τάρα φλεξ! Η παρουσία του κόσμου για άλλη μια φορά ήταν  καταλυτική δίνοντας την ενθάρρυνση που έπρεπε στου παίκτες του Πλάμεν που εκτός από λίγα λεπτά στην αρχή του παιχνιδιού και λίγα στο δεύτερο σετ   δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο ενώ σχεδόν όλοι οι παίκτες της βρέθηκαν σε καλή μέρα και μοιράστηκαν το βάρος του παιχνιδιού τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση  με το παιχνίδι της ομάδας να είναι ίσως και το καλύτερο της χρονιάς !Αντίθετα ο Άρης δεν είχε κάποιον παίκτη σε καλή μέρα ενδεικτικό της αστοχίας της ομάδας του Γιάννη Μέλκα (ο οποίος προσπάθησε να πάρει κάτι και από τους αναπληρωματικούς αλλά χωρίς επιτυχία)  είναι το ποσοστό του Κυριακίδη με μόλις 5 τελειωμένες  μπάλες σε 27 προσπάθειες!
Οι πρώτοι πόντοι του παιχνιδιού πήγαν στον Άρη ο οποίος ξεκίνησε καλά μέχρι το 5-2 που έγινε 14-13 με τις δύο ομάδες να κάνουν πάρα πολλά λάθη.Έπειτα ακολούθησε ένα σερί της Ορεστιάδας με τον Χήρα στο σερβίς που πήγε το σκορ μέχρι το 21-14 και έδωσε ουσιαστικά το σετ στους γηπεδούχους  με  σκορ 25-17.
Μετά το τέλος του πρώτου σετ ακολούθησε η απονομή του Κυπέλλου του πρωταθλητή στους πανπαίδες του Α.Ο.Ο από   το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΟΠΕ Αθηνόδωρο Χατζηπαναγιώτου και τον πρόεδρο του ΚΠΑΑΔΟ Αλέξανδρο Μπαρμπούδη .
Στο δεύτερο σετ ήταν που το παιχνίδι απέκτησε “νεύρα” με τον Άρη να είναι μπροστά σε όλη την διάρκεια του  από την (μάλλον υπερβολική) κόκκινη στον Βουκασίνοβιτς μέχρι την επίσης κόκκινη στον Κυριακίδη για τις φωνές του στον Ριζόπουλο 19-22!Τότε και πάλι το ξέσπασμα ξεκίνησε από κεντρικό του Α.Ο.Ο με τον Μίλιτς αυτή την φορά να  ρίχνει “κατά ρυπάς ” τρεις άσσους γυρνώντας το σετ τούμπα και φέρνοντας την Ορεστιάδα σε θέση ισχύος το λάθος του Χαριτωνίδη έδωσε προβάδισμα στους πράσινους η επίθεση του Καρντόσο το σετ μπόλ και το μπλόκ του Βουκασίνοβιτς ολοκλήρωσε το σετ με σκορ 25-23 και προκάλεσε έκρηξη ενθουσιασμού στην κερκίδα του “Νίκος Σαμαράς”!
Δεν χωράει πολύ συζήτηση για το τρίτο  και τελευταίο σετ μιας και η Ορεστιάδα συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα ο Άρης δεν μπόρεσε να συγκεντρωθεί ούτε με τις αλλαγές του Μέλκα και το ταμπλό έδειξε 25-17 και 3-0 σε λιγότερο από 73΄λεπτά παιχνιδιού!
Έτσι η Ορεστιάδα πήρε  βαθμολογική ανάσα και μπορεί πλέον να   ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το δύσκολο πρόγραμμα που έχει στην  συνέχεια του πρωταθλήματος !

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας