Ο Χριστόδουλος Τοψίδης στο τιμόνι της Περιφέρειας ΑΜΘ
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2021/07/1625720897-de6c87c5095682e8134fa5d76f09e91b-600x74.jpg)
Με νέα διοίκηση, αυτή του Χριστόδουλου Τοψίδη και της παράταξής του “Περιφερειακή Σύνθεση” θα πορευτεί στην επόμενη πενταετία η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Με μικρή διαφορά, που καθιέρωσε ωστόσο από νωρίς στην καταμέτρηση, η Περιφερειακή Σύνθεση του Χριστόδουλου αναδείχτηκε νικήτρια του β γύρου των Περιφερειακών Εκλογών ενάντια στην Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση του Χρήστου Μέτιου. Την δεύτερη φορά που βρέθηκαν αντιμέτωποι σε δεύτερο εκλογικό γύρο ο Τοψίδης κατάφερε αυτό που δεν πέτυχε στις εκλογές του 2019.
Στο εκλογικό του κέντρο ήδη επικρατεί πανηγυρικό κλίμα ενώ ο Χ. Τοψίδης έκανε και νικητήρια δήλωση στα μέσα. Με αυτόν τον τρόπο πλέον η Περιφέρεια αλλάζει σελίδα και αποκτά Εβρίτη Περιφερειάρχη για την επόμενη πενταετία.